Aktivnost osposobljavanja i suradnje (TCA)

Autor: Mirjana Spajić Buturac, 4. 4. 2024.

Green Practices for Increasing Environmental Sustainability, Erasmus+

Od 20. do 22. ožujka u Rigi, Latvija, održan je tematski seminar pod nazivom "Green Practices for Increasing Environmental Sustainability" u sklopu Erasmus+ programa na kojem je sudjelovala i naša nastavnica Sunčica Remenar.

Na seminaru je sudjelovalo 108 sudionika iz različitih zemalja Europe te dodatni predstavnici zemlje domaćina. Prvi dan ove projektne aktivnosti sudionici su se uključili u radionicu igranja uloga u kojoj su promišljali djelovanje predstavnika u Europskom parlamentu spram Konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama. Sljedeći dan je prvi dio seminara bio rezerviran za predavanja: How much is enough?, Andra Blumberga, Riga Technical University, The Institute of Energy Systems and Environment; Decoding Carbon Footprints: Strategies for Emission Reduction in Organizational Practices, Jānis Brizga, University of Latvia, NGO Green Liberty; The Programme of Eco-Schools in Latvia, Līva Stade, The Foundation for Environmental Education Latvia; Empowering Sustainable Futures: Organizational Influence on Sustainability Goals, Renārs Kairis, University of Latvia, The Eco-Council. U drugom dijelu seminara sudionici su se podijelili u četiri grupe koje su u paralelnim sesijama radionički obrađivale teme vezane uz zelene prakse i održivi razvoj. Zadnji dan započeo je posjetom Babite Secondary school, srednjoj školi u okolici Rige, koja je škola predstavnica eko-škola u Latviji. Učenici sudionici eko-vijeća te škole održali su prezentaciju različitih aktivnosti koje provode u sklopu programa eko škola nakon čega su sve sudionike u grupama proveli cijelom školom. Nakon razgleda škole slijedlile su prezentacije njemačkih i čeških Erasmus+ predstavnica: A Green Action in Erasmus+, Anke Wekerle, The National Agency for the EU Education Programme Erasmus+ in the fields of Vocational Education and Training, and Adult Education in Germany; Good Practices of Erasmus+ Green Projects, Katarína Císařová, Czech National Agency for International Education and Research. Ovime je seminar završio, a osim razmijenjenih iskustava i konstruktivnih rasprava rezultat je bio i mnogo novih poznanstava, kontakata te ideja o mogućoj budućoj suradnji.

Sudjelovanje na ovoj aktivnosti omogućeno je uz financijsku potporu Agencije za mobilnost i programe EU iz Hrvatske te Erasmus+ Programme Department (u sklopu State Education Development Agency) iz Latvije.

Priloženi dokumenti:
Erasmus.jpeg (941.77 KB)